İznik

İznik, Bursa’ya bağlı 85.Km. uzaklıkta bir ilçedir. Tarihte dört kez başkent olmuş, Dört medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Tarihi İÖ. 316 yılına kadar uzanan tarihi ile dünyada bir ilk’tir. Uzun bir tarih boyunca pek çok uygarlıklara yurt olmuş, birçok kalıntısı hala tarihe kafa tutarcasına dimdik ayakta durmaktadır.İznik, dünyada eşine az rastlanan ve bütünüyle "açık hava müzesi" olan tarihi ve antik bir şehirdir. Yaz kış demeden adeta bereket saçan verimli toprağı, kendine özgü iklimi ve doğal güzelliği nedeniyle tarihin her döneminde insanlığın ilgi odaklarından biri haline gelmiştir. 
    1080 Yılında Selçuklu Sultanı Kutalmışoğlu ile Selçuklulara, 1097 Yılında, Haçlı Ordusu kenti alıp Bizanslılara verinceye kadar başkent olarak kalmış, 1105’de de yeniden Bizans’ın eline geçmiştir. Latinlerin İstanbul’u alması üzerine 1204-1261 yılları arasında Bizans’a başkentlik eden İznik, 1330’da Osmanlı topraklarına katılmış, 1335’e kadar Osmanlı Beyliği’nin merkezi olmuştur. 
     İznik, Roma ve Bizans dönemlerinde önemli bir dini merkezdir. Hıristiyanlar arasında çıkan sorunları çözmek üzere 20 Mayıs 325’de yapılan I. Konsül (Ekümenik Meclis) burada toplanmıştır. 787’de VII. Hıristiyanlık Konsili toplantılarının da İznik’de yapılması bu özelliği göstermeye yetmektedir. İlk çağda kurulan kentin ızgara planı aynen korunmaktadır. İznik sadece Bursa civarının değil bütün Marmara bölgesinin en önemli tarihi ve turistik yörelerindendir.
   1495-1718 Yılları arasında Osmanlı çini sanatının merkezi olan İznik, ürettiği İznik çinisi ile günümüz antika dünyasında hatırı sayılır bir yer edinmiştir. Süslemede geometrik biçimlerin yerine bitkisel bezeme kullanılması İznik çiniciliğinin bir buluşudur.
     İznik Çinilerinin ünü bugün, günümüz malzemeleri ve teknolojisi ile farklı atölyelerde ayrıca yerli sanatkarlarca atölyelerinde sürdürülmektedir. Yeniden restore edilip hizmete açılan Süleyman paşa Medresesi, I.Murat Çiniciler Çarşısı, Nilüfer Hatun Çiniciler Çarşısı ve yerel ustalar, ürettikleri çinileri satışa sunmaktadır.

İznik denilince tarih hatırlanır:
İznik denilince tarım hatırlanır:İznik denilince kültür hatırlanır:
İznik denilince turizm hatırlanır:

İznik,Turizm sektörü açısından da son derece önemli bir merkezdir. Şehri çevreleyen surların içinde, İznik Gölünün sağlamış olduğu güzelim iklimiyle, yeşil dokusu, zeytinlikleri, bağları ve bahçeleriyle adeta bir cenneti andırmaktadır. Günümüze kadar ayakta duran anıtsal eserleriyle hemen herkeste hayranlık uyandırmaktadır. İlgi duyan her insana, henüz gün ışığına çıkmamış birçok alanı ile, potansiyel araştırma ve inceleme imkanları sunan nadide bir ilçedir.

 

İznik’te Yapabileceğiniz Güzel Şeyler (30 dk. İçinde)

Limnades (Göl Perisi) Butik Otel’de kendinizi ödüllendirebilir, Köftenin merkezi “Köfteci Yusuf”un nefis köftelerinden, “Şarlo”nun balık Güvecinden, ”Askania”da deniz-göl ürünlerinden tadabilirsiniz.
Dünyada son 10 keşiften birisi olan “BAZİLİKA” su altı batıklarını göl akvaryumunda gezebilirsiniz.
Göl kıyısında 5000 metre boyunca çınarlar altında yürüyüş ,balık avı, bisiklet turu yapabilirsiniz.

Çini atölyelerinde el işçiliklerini izleyip deneyimler yaşayabilirsiniz.

Kırıntı Su Değirmeni’nde Değirmenci Mahmut ile siyes unu öğütebilirsiniz. (Kırıntı Su Değirmeni 120 yıldır 4. kuşak tarafından işletilmektedir.) Sansarak şelalelerinde meşhur doğal nehir havuzlarında yüzüp, vadide doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

Candarlı Sizmari Dağ Oteli’nde ve Aynştayn Kampingte hafta sonu geçirebilir, Keramet kaplıcaları doğal sıcak gölünde yağmur altında yüzebilirsiniz.

Tarihi Ayasofya-Sultan Orhan Camii’nde, Yeşil Camii’nde, Eshab’ı Kiram Hz. türbelerinde eşsiz İznik Müzesi’nde ziyaret ve ibadet yapabilirsiniz.

Yakın çiftliklerden manda sütü sağabilir, her türlü meyve, sebzeyi dalından toplayabilir, Elmalı ormanlarında mantar, böğürtlen avına çıkabilirsiniz.

Gün batımında nefis göl manzarasında gruba karşı çayınızı içebilirsiniz.

Bir çok hobi ve sporu zevkle yapabilirsiniz
(Doğa ve su sporları, amatör balıkçılık, doğa fotoğrafçılığı, İznik Gölü gün batımı foto çekimleri, çinicilik, vs).

 
                      Daha fazla bilgi için:

 İznik Kaymakamlığı : www.iznik.gov.tr
 İznik Belediyesi        : www.iznik.bel.tr
 İznik Haberleri         : www.iznikdefteri.com
 İznik Hakkında        : www.iznik.gen.tr

 

 

TOP